Особистості в історії села

Особистості в історії села


 

       «Історію творять  особистості» – говорить   відома  мудрість. Оповідаючи  історію Стрипи, не  можна  не  згадати  тих славетних людей, які народились тут, які  своїм  талантом  та невтомною  працею  творили   добро на  благо  жителів  села  та  всього  Карпатського  краю.

 

 Чундак Степан Юрійович

       Народився 30 березня 1947р. в селі Стрипа Ужгородського району Закарпатської області. У 1965 р. з золотою медаллю закінчив СШ в с. Великі лази і поступив на навчання на хімічний факультет УжДУ. У 1970 р. отримав диплом про вищу освіту та направлення в аспірантуру. 3 листопада 1970 р. С. Ю. Чундак навчається в аспірантурі при кафедрі загальної та неорганічної хімії  УжДУ. Під керівництвом доцента С. С. Буцка та при допомозі професора М. В. Гербелеу з Кишинівського державного університету займається синтезом та дослідженням будови комплексних сполук 3d-металів з органічними похідними гідразину.

Чундак

        3 січня 1975 р. С. Ю. Чундак працює в науково дослідницькому секторі Ужгородського університету на посадах інженера, молодшого наукового співробітника. У березні 1977 р. в інституті загальної та неорганічної хімії Академії наук України захищає кандидатську дисертацію і здобуває вчений ступінь кандидата хімічних наук.

         У травні 1978 р.  С. Ю. Чундак обирається на асистента кафедри аналітичної хімії Ужгородського університету, а в жовтні 1987 р. – на посаду доцента цієї ж кафедри. Вчене знання доцента йому присвоюється у жовтні 1988 рр. він перебуває у науковому відрядженні в Ново-Садському університеті (СФРЮ).

          У травні 1992 р. С. Ю. Чундак  обирається на посаду завідувача кафедри аналітичної хімії  УжДУ. У жовтні 1996 р.     в інституті загальної та неорганічної хімії ім. В. І. Вернадського НАН України (м. Київ) захищає докторську дисертацію «Координаційна хімія 3d-металів з органічними полідинтатнимими похідними гідразину», а в грудні 1998 р. йому присвоюється вчене звання професора. 3 вересня   2001 р. Степан Юрійович очолює кафедру екології та охорони навколишнього середовища Ужгородського національного університету.

С. Ю. Чундак  опублікував понад 120 наукових праць, він є автором 3 винаходів співавтором 2 навчальних посібників з Грифом МОНУ та понад 20 інших навчально-методичних посібників. Під його керівництвом виконані і захищені дві кандидатські дисертації. Він є членом Координаційної Ради НАН України з проблеми «Неорганічна хімія», заступником голови Державної акредитаційної комісії з природничих наук Міністерства освіти і науки України, головним редактором наукового журналу «Вісник Ужгородського університету. Серія «Хімія»», нагороджений грамотою Міністерства освіти і науки України та нагрудним знаком «Відмінник освіти України».

  

Данко Віра Степанівна

danko

Народилася 17 березня 1962 рокув селі Стрипа Ужгородського району Закарпатської області. Закінчила Ужгородський державний університет за спеціальністю „Біолог. Викладач біології та хімії".

З 1982 по 1988 роки працювала в Ужгородському районному міжколгоспному підприємстві „Весна", спочатку тепличницею, секретарем комітету комсомолу, а потім старшим інженером. З 1988 по 1991 роки працювала вихователем Часлівської допоміжної школи-інтернату, з 1991 по 2008 роки – вчителем Шишлівської СШ та завідувачем Баранинської початкової школи. З 2008 по 2010 роки – директор Великолазівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

В листопаді 2010 року обрана заступником голови Ужгородської районної ради.

 

Червеняк Андрій Андрійович

Відомий композитор, член Національної ліги українських композиторів. Його пісенна душа почала відлунюватись на пісенні строфи відомих українських поетів Василя Симоненка, Бориса Олійника , Максима Рильського, Олександра Олеся, Івана Тегзи, Юрія Шипа, Павла Василя. Усі пісні Андрія Червеняка милозвучні, написані від щирого серця пісенної душі та припадають до серця виконавців і шанувальників музичного мистецтва.

 

 

  Багато жителів нашого села заслуговують на увагу. Звичайно, не всім судилося стати відомими композиторами чи професорами. Але чимало в Стрипі є людей, які своєю невтомною працею багато років трудилися і трудяться на благо рідного села і саме в рідному селі, кожен у своїй сфері – в освіті або культурі, медицині чи сільському господарстві.

  Це такі люди як : Мошак Оксана Юріївна, яка 16 років працювала на посаді секретаря сільської ради ; Німець Надія Іванівна, яка чимало років віддала медичній справі; Балога Віра Михайлівна – яка опікувалась сільським клубом та розвитком культури і художньої самодіяльності на селі; Ковач Агнета Олександрівна, Шведюк Наталія Андріївна, Лупей Марія Петрівна, Міщенюк Тетяна Михайлівна, Нечестак Алла Юріївна, які наповнювали дитячі серця теплом та ласкою в стінах дитячого садочку; Ігнат Ірина Михайлівна, Левчак Любов Михайлівна, про яких чимало мешканців села може сказати "моя перша вчителька".Звичайно, не можна залишити поза увагою тих людей, які віддано працювали в сільському господарстві. Це такі як: Левчак Юрій Степанович, Грод Іван Михайлович, Семйон Іван Андрійович. Не уявляють жителі Стрипи ні однієї гостини без кондитерських виробів місцевої майстрині Григор"євої Марії Михайлівни, яка славиться своєю випічкою далеко поза межами Стрипи. Деякі люди відомі своїми здібностями в сторярстві такі як: Левчак Михайло який зробив більше 300 діжок різних розмірів як для вина так і для квашеної капусти, Левчак Юрій Іванович який робив вікна та двері для Стрипчан. Стрипа була б не Стрипа і без своєї незмінної "сільської перукарки" Німець Оксани, без привітливої бібліотекарки та сільського депутата Дранчак Оксани. Кожен житель села достойний уваги, і кожен по-своєму. Нехай вони й маловідомі, не здобули високих звань, але саме вони складають громаду, не залишаються осторонь життя села, живуть його проблемами, допомагають у розвитку талантів та збагаченні добробуту людей.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прогноз погоди